Monday, June 9, 2008

Food Storage on $5.00 a Week

We are going to feature a new weekly Food Storage plan. It is called "A Complete Year's Supply Purchased Within One Year on Five Dollars a Week". However due to increasing high food prices it might be "Ten Dollars a Week" on some weeks. At the end of the year you will have:

500 pounds of wheat
180 pounds of sugar
40 pounds of powdered milk
12 pounds of salt
10 pounds of honey
5 pounds of peanut butter
45 cans of tomato soup
15 cans of cream of mushroom soup
15 cans of cream of chicken soup
24 cans of tuna
21 boxes of macaroni and cheese
500 aspirin
1000 multi-vitamins
6 pounds of yeast
6 pounds of shortening
12 pounds of macaroni

This should be enough to sustain 2 people for 1 year. For every 2 people in your family, add $5.00 more and double or triple the amount of the item you are buying for that week.

I am including a PDF & Excel File* of the entire year (52 weeks) so that you can look ahead and buy items as they go on sale. Hopefully that way we can keep it to $5.00 a week. Each week I will update the sidebar for the new "Item of the Week" to purchase. Holly suggested to add TVP somewhere on this list also.

Some weeks you will have leftover change. Save the change each week in a kitty to be used for the weeks you may exceed $5.00 (for example, as when purchasing wheat or milk)

Just another note... I didn't come up with this plan on my own. Another ward in our Stake started this plan and I thought it would be a great feature on our blog.

*for some reason the excel files uploads with a blank page before the 52 weeks.  Not sure why, but if this bugs you then download the PDF version :)

7 comments:

The Wynn Family said...

Okay, So how do I find out what the requirements were/are to get officially certified? Can you help me? -- Danielle

Lisa said...

Here is the link for the challenges.

http://www.members.cox.net/auburnheaven/
selfreliant/challenge.pdf

Hope this helps

Shelby Bingham said...

Hi! I'm interested in printing the pdf file, but it's not available at the link provided in the post anymore. Is there an updated pdf link? Thanks!

Lisa said...

Just updated the links!! Hope this helps :)

Autumn Christiansen said...
This comment has been removed by a blog administrator.
Jessica said...

I'm looking at the total amount that it should cost to buy all these things and $5 a week at 52 weeks is $260. By my calculations, the wheat alone would be $250. Is there somewhere cheaper I should be buying things? If so, I'd love to know where!

Thanks for the great plan though! It's very well laid out.

Lisa said...

Most of the items I've bought when they are their lowest price throughout the year. The post is from 2008, and I also mention that with today's prices it would probably be $10 a week on some weeks. However 4 years later I'm sure it's $10 a week, every week.